ForexDreamland

Na czym polega inwestowanie w złoto?

Kupowanie i posiadanie złota w jego fizycznej postaci jest według wielu inwestorów bardzo opłacalną opcją. Nie trzeba dodawać, że jest to wypróbowana i przetestowana strategia od tysięcy lat. Miasta i cywilizacje upadały, ale szlachetny metal przetrwał próbę czasu. Niemniej jednak, w dzisiejszych czasach, istnieją niezliczone klasy aktywów do inwestowania w. W umysłach inwestorów pojawia się więc oczywiste pytanie – czy warto inwestować w złoto?

Złoto jest jednym z najstarszych towarów na świecie. Mimo, że jego wartość nie zawsze była wysoka, ludzie chętniej pokładają w nim wiarę niż w innych aktywach. Inwestowanie w złoto może odbywać się na wiele sposobów. Największa popularnością ciszą się inwestycje w złoto fizyczne i wirtualne. Zanim zdecydujesz się na zakup złota w jakiejkolwiek formie, poznaj różnice między tymi rodzajami inwestycji (oraz ich potencjalne ryzyko i zyski).

Wartość złota może zmieniać się szybko i często. Zmiany te sprawiają, że inwestycje oparte na złocie są kiepskim wyborem dla osób, które z niepokojem patrzą na codzienne wyniki. Inwestowanie w złoto może okazać się strzałem w dziesiątkę w przypadku cierpliwych i opanowanych inwestorów. Zwykle tylko oni są w stanie przeczekać wzloty i upadki cen, które nierzadko wydają się być obarczone dużym ryzykiem, by na końcu wyboistej drogi osiągnąć obiecujące zyski.

Inwestowanie w złoto – dobre i złe strony

Inwestycja w złoto jest uważana przez wielu analityków finansowych za mądre posunięcie, zwłaszcza w przypadku znaczących wydarzeń na świecie. Złoto może utrzymywać swoją wartość, a nawet zwiększać ją podczas spadków na całym rynku akcji. Kupno złota jako części zróżnicowanego portfela może pomóc Ci zabezpieczyć się przed niestabilnością ekonomiczną. Lepiej jest kupować złoto jako inwestycję długoterminową, gdyż z czasem niezawodnie utrzymuje ono i zwiększa swoją wartość. Inwestowanie krótkoterminowe jest bardziej zmienne – może się okazać, że Twoje zyski będą ulegać dzikim wahaniom. Ogólnie rzecz biorąc, inwestowanie w złoto jest solidnym planem i może wzmocnić Twoją pozycję finansową na długi czas.

Kiedy złoto może być kiepską inwestycją? Jeśli zdecydujesz się zainwestować w złoto, weź pod uwagę następujące pułapki związane z niektórymi rodzajami inwestycji w złoto:

Największe wady i pułapki inwestycji w złoto

Mimo że inwestycja w złoto jest uważana za dość stabilną i bezpieczną, nie jest całkowicie wolna od ryzyka.

  1. Ryzyko rynkowe – Pierwsze ryzyko polega na tym, że cena złota może się obniżyć w okresie, w którym je posiadasz, co nazywamy ryzykiem rynkowym. Staje się ono najbardziej prawdopodobne w czasie dużych wahań na rynku akcji.
  2. Ryzyko kontrahenta – Kupno papierowego złota to przede wszystkim możliwości lewarowania aktywów i ryzyko kontrahenta. Papierowe klasy aktywów, takie jak akcje i instrumenty o stałym dochodzie, np. obligacje, są zależne od wyników globalnych rynków kapitałowych, a także od firm, które je emitują. Jest to znane jako ryzyko kontrahenta. Jeśli firma, która wyemitowała Twoje akcje lub obligacje nie radzi sobie, lub jeśli dojdzie do krachu na światowych rynkach kapitałowych, Twoja inwestycja może szybko stać się bezużyteczna. To właśnie dlatego, inwestowanie w złoto fizyczne uważane jest za najbardziej bezpieczną formę lokowania kapitału.
  3. Bezpieczna przystań – Powszechnie wiadomo, że w czasach zawirowań finansowych inwestorzy szybko zwracają się w stronę złota. Cena złota osiągnęła swój najwyższy poziom w szczytowym momencie globalnego kryzysu finansowego w 2011 roku. Obecnie, bardziej niż kiedykolwiek, świat ponownie zmierza ku kolejnemu podobnemu kryzysowi finansowemu. Dlatego też obecna cena za jedną uncję złota przekroczyła granicę 1600 dolarów, zbliżając się do szczytu z 2011 roku.
  4. Ryzyko inflacji – Inflacja jest kluczowym czynnikiem, który należy brać pod uwagę przy ocenie zysków z jakiejkolwiek inwestycji. Jeśli otrzymujesz zwrot w wysokości 6%, rzeczywisty zwrot może wynosić tylko 3%, jeśli stopa inflacji w tym czasie wynosi 3%. Stopa inflacji jest liczbą ruchomą, podobnie jak rynki kapitałowe czy towarowe. Co ciekawe, złoto historycznie przewyższało stopę inflacji, zapewniając inwestorom stabilność i chroniąc ich majątek.
  5. Efektywność podatkowa – Jako inwestor podlegasz podatkowi od wartości dodanej (VAT) oraz podatkowi od zysków kapitałowych (CGT). Co ciekawe, inwestycje w złoto są niezwykle efektywne podatkowo, w zależności od tego, jaki rodzaj inwestycji wybierzesz. Jednocześnie, inwestowanie w monety bulionowe pozwala uniknąć podatku od zysków kapitałowych, ponieważ monety te są uznawane za prawny środek płatniczy.
  6. Zabezpieczenie przed ryzykiem dewaluacji walut – W ciągu ostatnich kilku lat byliśmy świadkami spadku wartości tradycyjnie silnych walut, takich jak euro czy funt brytyjski, z powodu niestabilności politycznej spowodowanej wydarzeniami takimi jak Brexit. W Wielkiej Brytanii po Brexicie wciąż panuje duża niepewność. Inwestowanie w złoto pomoże Ci uciec od ryzyka związanego z upadkiem walut.

Najlepszy sposób inwestowania w złoto

Najbezpieczniejszym sposobem na zakup złota jest posiadanie fizycznej postaci tego towaru, który jest uniwersalną, skończoną walutą. Ta forma inwestycji znana jest jako złoto alokowane. Istnieje jednak również złoto niealokowane, które jest bardziej powszechne i uważane za najlepszy sposób inwestowania w ten towar. Niealokowane złoto oznacza, że posiadasz inwestycję, która jest wsparta fizyczną rezerwą banku. Nie jesteś fizycznie właścicielem funduszy złota, a biorąc pod uwagę, że ta forma złota należy do banku, jesteś uprawniony do niższych premii. Możesz również handlować funduszami typu ETF (exchange-traded funds). Można nimi obracać na giełdzie w ramach grupy akcji związanych ze złotą biżuterią, górnictwem i innymi sektorami przemysłu złotniczego. Inne sposoby inwestowania w złoto to:

Inwestowanie w złoto – podsumowanie

Ludzie zwracają się ku złotu jako bezpiecznej inwestycji, ponieważ złoto historycznie utrzymywało swoją wartość, gdy wszystko inne zaczynało spadać. Jednak, jak każdy inny towar, złoto jest pod wpływem popytu i podaży. Kiedy więcej ludzi kupuje złoto, jego cena rośnie, a kiedy inwestorzy sprzedają złoto, cena spada. Powodem, dla którego złoto może zachowywać się inaczej niż inne towary, jest fakt, że metal szlachetny wzbudza zaufanie. Kiedy inne towary zaczynają szwankować, ludzie biegną kupować złoto, ponieważ wierzą, że zachowa ono wysoką wartość. Co ciekawe, większość krajów nadal mierzy waluty w stosunku do złota jako ostatecznego standardu.

Długoterminowe zyski są prawdopodobne dla inwestorów w złoto, niezależnie od tego, czy zdecydujesz się zainwestować swoje pieniądze w fizyczne złoto, akcje złota, czy kontrakty terminowe. Jednak, jak każda inwestycja, złoto nie powinno być jedyną rzeczą w Twoim portfelu. Dywersyfikacja inwestycji zarówno w tradycyjne surowce, jak i złoto jest kluczem do utrzymania stałych zysków w czasie.

Exit mobile version