ForexDreamland

Obligacje – co to?

Obligacja jest instrumentem o stałym dochodzie, który stanowi pożyczkę udzieloną przez inwestora kredytobiorcy (zazwyczaj korporacyjnemu lub rządowemu). Obligacja może być postrzegana jako transakcja wewnętrzna pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą. Obligacje są wykorzystywane przez firmy, gminy, państwa i suwerenne rządy do finansowania projektów i operacji. Właścicielami obligacji są posiadacze obligacji lub wierzyciele emitenta. Szczegółowe informacje o obligacjach obejmują datę końcową, w której przypada termin płatności kwoty głównej pożyczki na rzecz właściciela obligacji i zazwyczaj zawierają warunki dotyczące płatności zmiennych lub stałych odsetek dokonywanych przez pożyczkobiorcę.

Rządy (na wszystkich szczeblach) i korporacje powszechnie wykorzystują obligacje do pożyczania pieniędzy. Rządy muszą finansować drogi, szkoły, mosty lub inną infrastrukturę. Podobnie, korporacje często pożyczają pieniądze, aby rozwijać swoją działalność, kupować nieruchomości i sprzęt, podejmować rentowne projekty, prowadzić badania i rozwój lub zatrudniać pracowników. Problem, z którym borykają się duże organizacje, polega na tym, że zazwyczaj potrzebują one znacznie więcej pieniędzy niż przeciętny bank może zapewnić. Obligacje stanowią rozwiązanie, pozwalając wielu indywidualnym inwestorom przejąć rolę kredytodawcy. Rzeczywiście, rynki długu publicznego pozwalają tysiącom inwestorów pożyczyć część potrzebnego kapitału każdemu z nich. Ponadto, rynki pozwalają pożyczkodawcom sprzedawać swoje obligacje innym inwestorom lub kupować je od innych osób długo po tym, jak pierwotna organizacja emisyjna pozyskała kapitał.

Obligacje – definicja i charakterystyka

Większość obligacji ma pewne wspólne podstawowe cechy, w tym:

Kiedy kupujemy akcje, kupujemy mikroskopijny udział w firmie. Jest nasz i mamy udział we wzroście, a także w stracie. Obligacja to pożyczka. Kiedy firma potrzebuje funduszy z różnych powodów, może wyemitować obligację w celu sfinansowania tej pożyczki. Podobnie jak w przypadku kredytu hipotecznego na dom, firma prosi o określoną kwotę pieniędzy na określony czas. Kiedy ten czas się kończy, firma spłaca obligację w całości. W tym czasie spółka płaci inwestorowi określoną kwotę odsetek, zwaną kuponem, w ustalonych terminach, często kwartalnie.

Istnieje wiele rodzajów obligacji, w tym obligacje rządowe, korporacyjne, komunalne i hipoteczne. Obligacje rządowe są na ogół najbezpieczniejsze, podczas gdy niektóre obligacje korporacyjne są uważane za najbardziej ryzykowne spośród powszechnie znanych typów obligacji. Dla inwestorów największym ryzykiem jest ryzyko kredytowe i ryzyko stopy procentowej. Ponieważ obligacje są długami, jeśli emitent nie spłaci swojego długu, obligacja może nie wywiązać się ze swoich zobowiązań. W rezultacie, im bardziej ryzykowny jest emitent, tym wyższego oprocentowania będzie żądał od obligacji (i tym większy będzie koszt dla kredytobiorcy). Również ze względu na to, że obligacje mają różną cenę w stosunku do stóp procentowych, w przypadku wzrostu stóp procentowych wartość obligacji spada.

Rodzaje obligacji

W Polsce istnieją cztery podstawowe rodzaje obligacji sprzedawanych na rynkach. Jednak na niektórych platformach można również zobaczyć zagraniczne obligacje emitowane przez korporacje i rządy.

Obligacje – ja je kupować?

Większość obligacji jest nadal przedmiotem obrotu pozagiełdowego (OTC) za pośrednictwem rynków elektronicznych. W przypadku inwestorów indywidualnych, wielu brokerów pobiera większe prowizje za obligacje, ponieważ rynek nie jest tak płynny i nadal wymaga wywoływania stanowisk z obligacjami w wielu scenariuszach kupna i sprzedaży. Innym razem makler-dealer może mieć pewne obligacje w swoich zapasach i może sprzedawać je swoim inwestorom bezpośrednio. Często można kupić obligacje za pośrednictwem strony internetowej swojego maklera.

Ponieważ niektóre obligacje mają minimalną kwotę zakupu, mniejsi inwestorzy mogą uznać te produkty za bardziej odpowiednie dla ich mniejszej ilości kapitału, zachowując jednocześnie odpowiednio zdywersyfikowane portfele.

Inwestowanie w obligacje – jakie są korzyści?

Inwestowanie w obligacje często uważane jest za bezpieczną metodą pomnażania kapitału. Kluczowe korzyści płynące z posiadania obligacji to przede wszystkim:

Exit mobile version