Jak inwestować na rynku kapitałowym?

Jak inwestować na rynku kapitałowym?

Rynki kapitałowe to miejsca, w których wszelkie oszczędności oraz inwestycje są przekazywane pomiędzy dostawcami posiadającymi kapitał i tymi, którzy go potrzebują. Do podmiotów dysponujących kapitałem należą inwestorzy detaliczni i instytucjonalni, natomiast podmioty poszukujące kapitału to przedsiębiorstwa, rządy i ludzie. Rynek kapitałowy dzieli się na dwa rodzaje rynków: pierwotny i wtórny. Najbardziej powszechnymi rynkami kapitałowymi są rynek akcji i rynek obligacji. Rynki kapitałowe dążą do zwiększenia efektywności transakcji. Łączą tych, którzy posiadają kapitał i tych, którzy go poszukują oraz zapewniają miejsce, w którym podmioty mogą wymieniać się papierami wartościowymi.

Rynek Kapitałowy – co to jest?

Rynek kapitałowy jest zorganizowanym rynkiem, na którym zarówno osoby fizyczne, jak i podmioty gospodarcze kupują i sprzedają dłużne i kapitałowe papiery wartościowe. Został on zaprojektowany jako efektywny sposób zawierania transakcji kupna i sprzedaży. Rynek ten jest kluczowym źródłem funduszy dla podmiotu, którego papiery wartościowe są dopuszczone przez organ regulacyjny do obrotu, ponieważ może on łatwo sprzedać swoje zobowiązania dłużne i kapitałowe inwestorom. Rządy również wykorzystują rynki kapitałowe do pozyskiwania funduszy, zazwyczaj poprzez emisję długoterminowych obligacji. Rządy nie emitują akcji, a więc nie mogą emitować kapitałowych papierów wartościowych.

Rynki kapitałowe zajmują się długiem długoterminowym, który pozwala przedsiębiorstwom i rządom zabezpieczyć kapitał umożliwiający im inwestowanie i świadczenie usług publicznych. Dług ten definiuje się jako wszystko powyżej jednego roku. Wszystko, co nie przekracza jednego roku lub jest krótsze, zalicza się do rynków pieniężnych, gdzie pieniądze są o wiele bardziej płynne.

Rynek kapitałowy – kluczowe cechy:

  • Rynki kapitałowe są miejscem, gdzie inwestorzy (ci, którzy posiadają kapitał) przychodzą, aby pożyczać pożyczkobiorcom (tym, którzy potrzebują kapitału).
  • Rynki kapitałowe odnoszą się do długoterminowych emisji długu (powyżej jednego roku), co odróżnia je od rynków pieniężnych, które pokrywają długi krótkoterminowe.
  • Dwa główne rodzaje rynków kapitałowych to rynek pierwotny i wtórny.

Jak inwestować na rynku kapitałowym?

Różnice pomiędzy rynkiem pierwotnym i rynkiem wtórnym

Rynki kapitałowe składają się z rynków pierwotnych i wtórnych. Większość z nich to nowoczesne komputerowe platformy elektroniczne.

  • Rynek pierwotny emituje nowe papiery wartościowe na giełdzie dla firm, rządów i innych grup w celu uzyskania finansowania poprzez papiery wartościowe oparte na długu lub kapitale. Rynki pierwotne są wspomagane przez grupy gwarantujące, składające się z banków inwestycyjnych, które ustalają początkowy przedział cenowy dla danego papieru wartościowego i nadzorują jego sprzedaż inwestorom.
  • Rynek wtórny to miejsce, gdzie inwestorzy kupują i sprzedają papiery wartościowe, które już posiadają. Jest to coś, co większość ludzi zazwyczaj kojarzy z rynkiem akcji, chociaż akcje są również sprzedawane na rynku pierwotnym, kiedy są emitowane po raz pierwszy.

Rynek kapitałowy – dostępne produkty finansowe

Istnieje wiele różnych produktów rynku kapitałowego, o niektórych z nich wspominaliśmy wcześniej:

  • Kapitałowe papiery wartościowe
  • Towary
  • Dłużne papiery wartościowe
  • Waluty obce
  • Instrumenty pochodne

Każdy z powyższych instrumentów jest przedmiotem obrotu na różnych rynkach i giełdach. Niektóre z nich są scentralizowane, jak np. udziałowe papiery wartościowe, waluty obce i niektóre pochodne papiery wartościowe. Inne są zdecentralizowane i są przedmiotem obrotu pomiędzy uczestnikami rynku bez udziału giełdy lub brokera, jak np. dłużne papiery wartościowe, towary i inne instrumenty pochodne.

Instrumenty pochodne mogą być skomplikowane, ale stanowią również ogromny rynek. Są one uniwersalne i mogą być konstruowane i tworzone w celu modyfikacji takich cech, jak ryzyko i zwrot z innych papierów wartościowych.

Rynki kapitałowe są podstawą globalnej gospodarki. Stanowią one arenę, na której inwestorzy chcący zainwestować zaoszczędzone środki w zamian za wynagrodzenie. Mogą oni skierować swój kapitał do osób i firm, które potrzebują go teraz, aby się rozwijać. To jest sedno tego, jak rozwija się kapitalistyczna, oparta na rynku gospodarka. Rynki kapitałowe mogą odnosić się do rynków w szerokim znaczeniu dla wszelkich aktywów finansowych.

  1. Finanse przedsiębiorstwW tej dziedzinie rynek kapitałowy jest miejscem, w którym dostępny jest kapitał inwestycyjny dla przedsiębiorstw niefinansowych. Kapitał inwestowalny obejmuje fundusze zewnętrzne uwzględnione w kalkulacji średniego ważonego kosztu kapitału – kapitał własny i uprzywilejowany, obligacje publiczne i zadłużenie prywatne – które są również wykorzystywane w kalkulacji zwrotu z zainwestowanego kapitału. Rynki kapitałowe w finansach przedsiębiorstw mogą również odnosić się do finansowania kapitałowego, z wyłączeniem zadłużenia.
  2. Usługi finansoweFirmy finansowe działające raczej na rynkach prywatnych niż publicznych są częścią rynku kapitałowego. Należą do nich banki inwestycyjne, firmy private equity i venture capital (VC), w przeciwieństwie do brokerów-dealerów i giełd publicznych.
  3. Rynki publiczneProwadzone przez regulowaną giełdę, rynki kapitałowe mogą odnosić się do rynków akcji, w przeciwieństwie do rynków długu, obligacji, instrumentów o stałym dochodzie, pieniędzy, instrumentów pochodnych i towarów. Odzwierciedlając kontekst finansów korporacyjnych, rynki kapitałowe mogą również oznaczać rynki akcji, jak również rynki długu, obligacji lub stałego dochodu.

Rynku kapitałowego nie należy mylić z rynkiem finansowym. Rynek pieniężny i rynek kapitałowy nie są pojedynczymi instytucjami, ale dwoma szerokimi składnikami globalnego systemu finansowego.

  • Rynek pieniężny to handel długiem krótkoterminowym. Jest to stały przepływ gotówki pomiędzy rządami, korporacjami, bankami i instytucjami finansowymi, które zaciągają i udzielają pożyczek na okres tak krótki jak noc i nie dłuższy niż rok.
  • Rynek kapitałowy obejmuje handel zarówno akcjami, jak i obligacjami. Są to aktywa długoterminowe, kupowane przez instytucje finansowe, profesjonalnych maklerów i inwestorów indywidualnych.

Rynek pieniężny i rynek kapitałowy stanowią razem dużą część tego, co nazywamy rynkiem finansowym.

Jak inwestować na rynku kapitałowym?

Rynek kapitałowy – transakcje

Jak wspomniano wcześniej, transakcje mogą odbywać się na dwóch rodzajach rynków – rynku pierwotnym i wtórnym. W miarę jak firma dojrzewa od start-upu do większej firmy, zazwyczaj będzie potrzebowała kapitału na sfinansowanie rozwoju swojej działalności. Potrzebny kapitał pozyska albo poprzez rynki akcji – na giełdzie – albo poprzez rynki dłużne.

Transakcje te są ułatwiane przez bankierów inwestycyjnych, prawników i księgowych, którzy zapewniają, że wystarczająca liczba inwestorów jest skłonna zainwestować swój kapitał w firmę. Po zainwestowaniu pieniędzy i wyemitowaniu w zamian papierów wartościowych, inwestorzy mogą zdecydować się na sprzedaż swoich papierów wartościowych na rynku wtórnym innym inwestorom.

Transakcje są ułatwione albo poprzez scentralizowaną giełdę lub ułatwione poprzez rynek pozagiełdowy, który jest zdecentralizowanym sposobem handlu papierami wartościowymi bez centralnej giełdy lub brokera.