Jak wybrać najlepszą giełdę kryptowalut?

Giełdy kryptowalutowe stają się coraz bardziej popularne i z roku na rok możemy obserwować ich powiększająca się liczbę. Inwestorzy często zadają sobie pytanie, gdzie ulokować swoje środki, by zyskać jak najwięcej. Jakiego brokera wybrać, by nie narazić się na duże ryzyko, bądź ukryte opłaty. Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

                       Jak wybrać najlepszą giełdę kryptowalut

Giełdy kryptowalut – opinie i recenzje

By zdobyć informacje o konkretnych usługach i produktach finansowych, większość osób czyta opinie i komentarze na różnego rodzaju forach internetowych. Można spotkać tam użytkowników, którzy byli klientami konkretnych brokerów i dzielą się swoimi doświadczeniami. Większość to oczywiście opinie negatywne, jednak należy podejść do nich z dystansem. Komentarze zostawione w sieci nie powinny być traktowane, jako jedyne, wiarygodne źródło informacji. Inwestorzy, którzy stracili swoje pieniądze na giełdzie kryptowalut mogli po prostu źle oszacować swoje transakcje, mieli za małe doświadczenie, bądź po prostu podjęli złe decyzje. Utrata środków nie zawsze spowodowana jest przez brokerów oszustów.

Warto jednak zwracać uwagę na opinie inwestorów dotyczące samego działania platformy brokerskiej. Jeśli przeczytamy, że giełda na jakiej inwestujemy powiązana jest z pośrednikiem, który utrudnia wypłaty, nie udziela pomocy technicznej, bądź zbywa swoich klientów, wówczas powinniśmy się dobrze zastanowić, czy warto ryzykować taką współpracę.

Jak duża jest giełda kryptowalut

Wielkość giełdy kryptowalutowej ma duże znaczenie. Nie bez przyczyny inwestorzy zwykle decydują się na transakcje za pośrednictwem największych i najbardziej znanych podmiotów. Zwykle wydają się one bardziej bezpieczne i stabilne. Ponadto, posiadają one wiele dodatkowych zalet. Na wielkich giełdach mamy do czynienia z dużą ilością różnych kryptowalut. Dobrze znany wszystkim Bitcoin nie jest jedyną e-walutą. Jest ich znaczenie więcej, co za tym idzie – możliwości zarobków i inwestycji powiększają się.

Większe giełdy często oferują także wiele dodatkowych bonusów. Inwestorzy mogą korzystać z programów partnerskich, a więc zarabiać na poleceniach, co również można uznać za pewnien rodzaj zarobku. Duża giełda to również zazwyczaj sporo lepsze zaplecze techniczne, profesjonalny suport, ciekawa infrastruktura. Oczywiście duża giełda to również duża liczba inwestorów. Czasem można odczuć pewne przeciążenie, jednak mimo wszystko, platformy popularnych giełd kryptowalutowych są raczej mało awaryjne. Warto jednak zawsze zwracać uwagę, jak dana giełda radzi sobie z obsługą dużego ruchu.

Giełdy, zarówno te mniejsze, jak i większe zazwyczaj dobrze radzą sobie z wszelkimi problemami. W końcu dokonują się tam niemałe transakcje, a co za tym idzie – pojawiają się również zyski. Każda niezrealizowana transakcja to nie tylko strata dla klienta, ale również dla samej giełdy. Spora część inwestorów przykłada też dużą uwagę do suportu, jakim dysponuje giełda.

Jak duża jest giełda kryptowalut

Wiek giełdy kryptowalut

Wiek giełdy tak naprawdę nie ma dużego znaczenia, choć wydawać by się mogło, że im starsza tym lepsza. Jest to jednak nie do końca prawdą. Idealnym przykładem jest sytuacja związana z polską giełdą BitMarket. Jako jedna z najstarszych, ogłosiła upadek w wyniku czego klienci stracili przeszło 60 milionów złotych! Za główny powód upadku uznaje się ataka hakerski, jednak przyczyniły się do tego również liczne błędy, popełniane przez osoby zarządzające wówczas ową giełdą kryptowalutową. Widzimy zatem, że czasem warto zaryzykować i zdecydować na nowsze, mniej znane rozwiązania, co nie oznacza, że nie należy być czujnym i ostrożnym.

Wielkość prowizji i opłaty na giełdach kryptowalutowych

Doświadczenie inwestorzy wiedza, jak ważna jest dobra analiza opłat i prowizji pobieranych w czasie transakcji. Jest to o tyle istotne, że opłaty te nie są pobierane od całości obrotu, czy naliczane za dany okres czasy, a dotyczą każdej, pojedynczej transakcji. Nietrudno więc zauważyć, że im więcej zamierzamy inwestować, tym więcej tego typu opłat będziemy ponosić. Warto skupić się na wielkości opłat i prowizji i ich typach.

Jak dużo kryptowalut znajduje się na giełdzie?

Sprawdzona i pewna giełda to zazwyczaj taka, która dokładnie kontroluje, jakie waluty są dopuszczane do obrotu. Pisaliśmy, że im większy wybór kryptowalut tym lepiej, jednak w tej kwestii warto zwrócić uwagę na jedną rzecz. Niekiedy podejrzane giełdy próbują oferować równie podejrzane coiny, które w ostateczności mogą okazać się niewypłacalne. Należy dobrze zastanowić się, czy kryptowaluta, której nie znamy, ale chcemy w nią zainwestować przyniesie nam zysk, czy jest zwyczajnym oszustwem.

Jak dużo kryptowalut znajduje się na giełdzie

Płynność giełdy – co oznacza?

Giełdę uznaje się za płynną, gdy odbywa się na niej dużo zleceń. Jest odwiedzana przez dużą ilość klientów i notuje bardzo dużo transakcji kupna i sprzedaży. Jednak nie tylko ilość inwestorów i transakcji definiuje płynność na giełdzie. Wpływ na to ma także solidny suport, mało awaryjna platforma i wszelkie czynnik, które usprawniają jej działanie.

Wpłaty i wypłaty FIAT

Waluta fiat (inaczej pieniądz fiducjarny), to legalny środek płatniczy, a jego wartość ustalana jest przez rząd. Nie wszystkie giełdy akceptują ten typ waluty, dlatego często uważana jest za atut. Powodem, dla którego niektóre giełdy nie chcą jest wprowadzać jest fakt, że obecność waluty FIAT narzuca konieczność bycia pod nadzorem pewnych instytucji finansowych. Zatem, giełdy operujące FIAT podlegają pod kontrolę państwowych organizacji finansowych. Dobór odpowiedniej giełdy nie jest oczywiście prosty, jednak kierując się kilkoma prostymi zasadami, powinniśmy być w stanie odróżnić rzetelne giełdy kryptowalut od fałszerzy i oszustów. Wiele zależy również od indywidualnych preferencji oraz ryzyka, jakie jesteśmy w stanie ponieść.

LocalBitcoins – opinie, informacje, wskazówki

LocalBitcoins – opinie, informacje, wskazówki

LocalBitcoins to niezwykle popularna giełda Bitcoin typu peer-to-peer (P2P), która obsługuje użytkowników w prawie każdym kraju na świecie.Platforma pozwala użytkownikom wymieniać ich lokalną walutę fiat na Bitcoin przy użyciu dowolnej z licznych metod płatności obsługiwanych przez sprzedawców w ich lokalnym regionie. W przeciwieństwie do wielu innych giełd P2P Bitcoin, LocalBitcoins posiada rygorystyczny system escrow, który … Czytaj więcej

Bitstamp – opinie i przewodnik dla tradera

Bitstamp – opinie i przewodnik dla tradera

Bitstamp, założony w 2011 roku, jest platformą wymiany kryptowalut o ugruntowanej pozycji, posiadającą nieco ponad 30 dostępnych kryptowalut. Choć może to być mniejszy wachlarz niż w przypadku niektórych giełd, jest on więcej niż wystarczający, aby zadowolić większość początkujących, a uproszczona struktura opłat sprawia, że jest to łatwiejszy (choć nieco droższy) punkt wejścia dla początkujących. Bardziej … Czytaj więcej

Coinbase – informacje o brokerze

Coinbase – informacje o brokerze

Coinbase jest jedną z najbardziej uznanych giełd kryptowalutowych w Stanach Zjednoczonych i jedną z największych na świecie. Zawsze jednak należy brać pod uwagę ryzyko związane z handlem tymi spekulacyjnymi walutami. Coinbase opinie posiada na szczęście jak najbardziej pozytywne, dlatego przyjrzymy się bliżej jego ofercie i działalności. Firma Coinbase została uruchomiona w San Francisco w 2012 … Czytaj więcej

EXMO – historia brokera i działalność

EXMO – historia brokera i działalność

EXMO to platforma kryptowalutowa o podwójnym przeznaczeniu, która umożliwia wymianę kryptowalut online, a także handel kryptowalutami. Część giełdowa działalności polega na wymianie waluty fiat na Bitcoin. Inwestor może wymienić Bitcoin na dolary amerykańskie i odwrotnie. Jeśli chodzi o handel, użytkownik spekuluje na szerokiej gamie aktywów kryptowalutowych; stawiając na to, czy cena aktywów wzrośnie lub spadnie. … Czytaj więcej

eToro – opinie, ujawnianie oszustów i dbanie o dobre interesy klientów

img

Niezależnie od rodzaju handlu, eToro otwiera dla wszystkich swoje platformy WebTrader, którym warto przyjrzeć się nieco bliżej. Jako dostawca usług finansowych z siedzibą na Cyprze, eToro podlega nadzorowi regulacyjnemu Cypryjskiej Komisji Giełd Papierów Wartościowych (CySEC). Autoryzowany na podstawie licencji CIF nr. 109/10, eToro niestety jest również zarejestrowany w brytyjskim Urzędzie ds. postępowania finansowego (FCA). Czy … Czytaj więcej