Inwestowanie dla początkujących – dlaczego warto?

Inwestowanie dla początkujących – dlaczego warto?

Oszczędzanie jest pierwszym krokiem do budowania własnego majątku, a wykorzystywanie swoich oszczędności do prowadzenie inwestycji jest dobrym sposobem na ciągłe powiększanie zawartości portfela. Chociaż akcje są zazwyczaj pierwszą rzeczą, o której ludzie myślą w kontekście inwestowania, można również inwestować w nieruchomości, metale szlachetne lub cokolwiek innego. Niniejszy przewodnik skupia się na podstawowych instrumentach finansowych, w tym akcjach, obligacjach, funduszach inwestycyjnych, funduszach ETF, kontraktach CFD. Każdy z nich wiąże się z innym poziomem ryzyka i zwrotu. To, który z nich jest dla Ciebie odpowiedni, zależy w dużej mierze od osobistych celów, horyzontu czasowego i tolerancji na ryzyko. Sprawdź, jak zbudować solidny plan finansowy na przyszłość.

Inwestowanie dla początkujących – dlaczego warto?

Rodzaje inwestycji

Inwestowanie dla początkujących może wydawać się dość trudne i przytłaczające. Jest czymś więcej niż tylko odkładaniem pieniędzy na konto bankowe, na którym zarabia się na odsetkach. Inwestycja to hazard: zamiast bezpieczeństwa gwarantowanych zysków, ryzykujesz swoimi pieniędzmi. Masz nadzieję, że zarobisz dużo więcej niż włożyłeś, ale istnieje też możliwość, że skończysz wiele stracisz. Dlatego warto poznać dostępne opcje inwestycyjne i mechanizmy nimi sterujące, by wybrać odpowiednią dla swojego portfela inwestycję. Do najpopularniejszych inwestycji należą:

  • Akcje
  • Obligacje
  • Nieruchomości
  • Kruszce
  • Kryptowaluty

Inwestowanie w akcje

Akcje często uznawane są najbardziej znany i najprostszy sposób inwestycji. Kupując akcje, kupujesz udział własnościowy w spółce będącej w obrocie publicznym. Kiedy kupujesz akcje, masz nadzieję, że ich cena wzrośnie i będziesz mógł je sprzedać z zyskiem. Ryzykiem jest to, że cena akcji może spaść, przez co stracisz pieniądze.

Inwestowanie dla początkujących w obligacje

Kupując obligacje, zasadniczo pożyczasz pieniądze jakiemuś podmiotowi. Na ogół jest to przedsiębiorstwo lub jednostka rządowa. Firmy emitują obligacje korporacyjne, podczas gdy samorządy lokalne emitują obligacje komunalne. Inwestowanie dla początkujących nie jest w tym wypadku trudne. Obligacje, banknoty i bony skarbowe są jednak uważane za bardzo bezpieczne inwestycje.

Inwestowanie w nieruchomości

Kupno i posiadanie nieruchomości to strategia inwestycyjna, która może być zarówno satysfakcjonująca, jak i lukratywna. W przeciwieństwie do inwestorów giełdowych i obligacyjnych, potencjalni właściciele nieruchomości mogą wykorzystać dźwignię finansową do zakupu nieruchomości, płacąc część całkowitych kosztów z góry, a następnie spłacając saldo, plus odsetki, w czasie. Inwestowanie dla początkujących w nieruchomości może okazać się dość interesujące. Istnieje wiele sposobów, dzięki którym inwestorzy mogą zarabiać pieniądze na nieruchomościach.

Inwestowanie w metale szlachetne

Złoto i srebro są uznawane za cenne metale i od dawna budzą pożądanie. Nawet dzisiaj, metale szlachetne mają swoje miejsce w portfelu wytrawnego inwestora. Inwestowanie dla początkujących budzi w tym przypadku wiele pytań. Który metal szlachetny jest najlepszy do celów inwestycyjnych? I dlaczego są one tak zmienne? Jeśli więc dopiero zaczynasz swoją przygodę z metalami szlachetnymi, warto dowiedzieć się więcej o tym, jak działają i jak możesz w nie inwestować.

Kryptowaluty

Kryptowaluty są dość nową opcją inwestycyjną. Bitcoin jest najbardziej znaną kryptowalutą, ale istnieją także inne, takie jak Litecoin i Ethereum. Kryptowaluty to waluty cyfrowe, które nie mają żadnego wsparcia rządowego. Możesz je kupować i sprzedawać na giełdach kryptowalut. Niektórzy sprzedawcy pozwolą Ci nawet dokonywać zakupów za ich pomocą. Kryptowaluty często ulegają dzikim wahaniom, co czyni je bardzo ryzykowną inwestycją, ale również szansą na duży zysk.

Inwestowanie dla początkujących – strategie i ryzyko inwestycyjne

Jedna z podstawowych zasad inwestowania dla początkujących jest następująca: ryzyko i możliwości idą w parze. Wzrastają lub maleją w powiązaniu ze sobą. Inwestycje, które oferują wyższy potencjalny zysk, niosą ze sobą odpowiednio wyższy poziom ryzyka. Podobnie, inwestycje, które oferują niższy potencjalny zwrot z inwestycji, zwykle oferują większe bezpieczeństwo i mniejsze ryzyko.

Ze względu na korelację pomiędzy ryzykiem a potencjalnym zyskiem, inwestorzy muszą dokładnie rozważyć swoją tolerancję na ryzyko przy wyborze inwestycji – jak duże ryzyko jesteśmy w stanie zaakceptować w zamian za możliwość osiągnięcia danej kwoty zysku.

Ważne jest również, aby zastanowić się nad swoimi osobistymi celami inwestycyjnymi – powodem, dla którego dokonujemy wyborów inwestycyjnych. Inwestor, który chce generować drugi dochód poprzez inwestowanie lub zgromadzić wystarczająco duży majątek, aby przejść na emeryturę, będzie dokonywał znacznie innych wyborów inwestycyjnych niż inwestor, który chce jedynie zarobić trochę odsetek, aby zrównoważyć inflację i chronić swoją siłę nabywczą.

Inwestowanie dla początkujących – dlaczego warto?

Zasady inwestowania dla początkujących

Inwestowanie dla początkujących rozpoczyna się od wyboru inwestycji dopasowanej do własnych potrzeb i możliwości oraz maklera. Usługi domów maklerskich wiążą się z pewnymi opłatami i zasadami, dlatego przede wszystkim należy sprawdzić ich ceny oraz regulamin i wiarygodność. Ponadto, warto trzymać się kilku zasad. Analizując inwestycje, inwestorzy dzielą się na dwa obozy – tych, którzy podejmują swoje decyzje w oparciu o analizę techniczną i tych, którzy wykorzystują przede wszystkim analizę fundamentalną.

  • Analiza fundamentalna – odnosi się do analizy opartej na danych lub raportach ekonomicznych. Wraz z głównymi raportami ekonomicznymi, takimi jak wskaźnik cen producentów (PPI) i produkt krajowy brutto (PKB), inwestorzy fundamentalni oceniają akcje na podstawie informacji zawartych w sprawozdaniach finansowych spółki i raportach o zyskach.
  • Analiza techniczna – ocenia papiery wartościowe nie na podstawie fundamentalnych informacji ekonomicznych lub informacji o spółce, ale raczej na podstawie cen i działań handlowych na rynku. Analiza techniczna wykorzystuje wykresy cenowe, wzorce, wskaźniki techniczne i aktywność rynkową (taką jak wolumen obrotu) w celu przewidywania prawdopodobnych przyszłych ruchów cenowych papieru wartościowego.

Inwestowanie dla początkujących – jak zacząć?

  1. Zacznij opracowywać swój plan inwestycyjny. Określ, jaką kwotą kapitału dysponujesz, aby początkowo zasilić swój rachunek inwestycyjny oraz co możesz zrobić w zakresie jego uzupełniania poprzez regularne wpłaty.
  2. Rozpocznij śledzenie wszelkich wydatków związanych z edukacją w zakresie inwestowania, ponieważ wszystkie one mogą stanowić koszt uzyskania przychodu. Inwestowanie będzie w efekcie twoim nowym „domowym biznesem” i ważne jest, aby prowadzić dokładną ewidencję wydatków, tak abyś mógł zmaksymalizować swój zys z inwestowania.
  3. Dokładnie sprawdź metody działania i właściwości wybranego instrumentu finansowego. Nie podejmuj pochopnych decyzji. Jeśli nie jesteś czegokolwiek pewien nie ryzykuj i nie inwestuj swoich pieniędzy w produkty, których nie znasz.
  4. Niemożliwe jest nauczenie się wszystkiego o inwestowaniu w jeden dzień, więc po prostu zrelaksuj się. . Oprócz szczególnego studiowania dowolnego instrumentu inwestycyjnego lub klasy aktywów, na których zdecydujesz się początkowo skoncentrować swoje wysiłki inwestycyjne, wyznacz sobie kurs samokształcenia, aby zdobyć wiedzę w dziedzinie finansów i inwestowania.

Inwestowanie – podsumowanie

Inwestowanie dla początkujących jest możliwe nawet z niewielką sumą pieniędzy. Oczywiście jest to bardziej skomplikowane niż tylko wybór odpowiedniej inwestycji i musisz być świadomy ograniczeń, które napotykasz jako nowy inwestor. Będziesz musiał nauczyć się jak działa rynek finansowy, a następnie porównać prowizje z innymi brokerami. Szanse są takie, że nie będziesz w stanie opłacalnie kupować poszczególnych akcji i nadal być zdywersyfikowanym z niewielką kwotą pieniędzy. Będziesz także musiał dokonać wyboru brokera, u którego chciałbyś otworzyć konto.